פרופיל מטרות העמותה חדשות צור קשר
מאמרים
חדשות
חג שבועות שמח 18/05/2018
האירוע ששינה את העולם

בחג השבועות אנו מציינים את האירוע הכביר, שאין שני לו בהיסטוריה – מעמד הר סיני. זו הייתה הפעם האחת והיחידה שבורא העולם התגלה לעיני עם שלם ונתן לו את תורתו. מיליוני בני האדם היו עדים למעמד הנשגב, ומכאן כוחו של האירוע הזה.

מאז חלפו שלושת אלפים ושלוש מאות ועשרים ואחת שנים, ואנו עדים לתופעה מעניינית: היהדות השפיעה על האנושות כולה. שתי הדתות הגדולות, הנצרות והאיסלאם, מבוססות במידה רבה עליה. ובכל זאת היהדות היא דת האמת, מדוע לא סחפה אחריה את העולם כולו?

שתי תשובת בדבר. ראשית, היהדות לא נועדה לאנושות כולה. תרי"ג המצות ניתנו לעם ישראל בלבד וגוי אינו צריך לקיימן, ואפילו אסור לו לקיימן. גם אין לנו שום עניין לעודד גיור. כאשר גוי מביע את רצונו להצטרף לעם היהודי, אנו מצווים לנסות לדחותו, ורק אם מגלים שכוונתו כנה ועזה יש לקבלו.

עם זה, האמת של היהדות אכן הגיעה לכל האנושות. נוסף על תרי"ג המצוות, שנועדו לעם ישראל בלבד, יש ביהדות חלק אוניברסאלי, כלל אנושי. האמונה באלוקים אחד ושאר המצוות הכלליות, המכונות ’שבע מצוות בני נח’, מיעודות לכל בן אנוש על פני האדמה. הערכים הללו אכן הגיעו לכל האנושות מתוך היהדות.

מעמד הר סיני התחולל בימים שהעולם כולו עבד אלילים. העם היהודי היה היחיד שהאמין באלוקים אחד, בורא שאין לו גוף ולא דמות הגוף. זו הייתה אמונה שהאנושות, באותם ימים, לא הייתה מסוגלת לקבל.

פרשת תזריע מצורע 13/04/2018

"מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים, אֹהֵב יָמִים לִרְאוֹת טוֹב. נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע וּשְׂפָתֶיךָ מִדַּבֵּר מִרְמָה. סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב, בַּקֶּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ " (תהילים ל"ד י"ג – ט"ו ).
המלב"ים מסביר פסוקים אלו בטוב טעם ואומר: נזירי העכו"ם פרשו את עצמם מן העולם, או מצד שמאסו בחיים, או מצד שמאסו בטוב העולם ובחרו לחיות חיי צער, אבל אני, אומר דוד המלך אלמד יראת השם גם "להאיש החפץ חיים" וגם "להאיש האוהב ימים לראות טוב", שיוכל לחיות עם יראת השם חיי ההצלחה והטוב. כי יראת השם לא תבקש מן האדם שיפרוש לגמרי מן החברה, רק תבקש "נצור לשונך מרע", שלא ידבר לשון הרע בלשון ולא מרמה בשפתיו, וגם לא תבקש שיברח מן החברה, רק "סור מרע ועשה טוב" שתימצא בין בני אדם ששם יש מציאות לעשות רע וגם טוב, ואתה תסור מרע ותעשה טוב.
מה שאין כן במדבר במקום שאין אנשים, לא תוכל לעשות טוב וגם שם אין מציאות לסור מן הרע שאין נמצא שם רע, ולפי זה "בקש שלום" שהוא שלום הקבוץ המדיני, ולא שתבקש שלום על ידי שתברח מן בני אדם, רק "רדפהו" שתימצא בין בני אדם והגם שהם עלולים לריב ותמצא תרדוף אתה את השלום. בהסבר מקיף זה מיצה המלב"ים את תפקידו ויעודו של האדם מישראל, לא להתבודד ולא להתנזר מן החיים, אלא לפעול בחברה ולהאציל מרוחו והשפעתו על הציבור בו הוא נמצא.
ה"סור מרע" המרכזי הוא: "נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה" ודבר זה מקיף את כל שטחי החיים של האדם, ויש צורך בזהירות רבה שלא להיכשל בזה.
בימינו אנו, מהווה בעיה זו של "נצור לשונך מרע, סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו" בעיה ממדרגה ראשונה. הבעיה מחריפה מיום ליום, ועלינו שומרי מצוות לפעול למען שיפור המידות והבראת לשוננו וריסונה.
"זאת התורה לכל נגע הצרעת"- בכוחה של התורה אפשר לרפא נגעים אלה, כי כך אמרו חז"ל : בא וראה שלא כמידת הקדוש ברוך-הוא מדת בשר ודם. מדת בשר ודם נותן סם לחברו, לזה יפה ולזה קשה, אבל הקדוש-ברוך-הוא אינו כן, נתן תורה לישראל סם החיים לכל גופו, שנאמר: "ולכל בשרו מרפא" (עירובין נ"ד א’).
עלינו לפעול בשטח זה בזריזות ובהתמסרות כדי להבטיח לנו חברה טובה יותר.

שבת שלום ומבורך.

פסח כשר ושמח! 26/03/2018
שבת חג פסח 26/03/2018
המשך כותרות

פרשת השבוע "נשא"
 
פרק הנצחה
שומר הגחלת
הרב שהיה מופקד על הגחלת היהודית
הרב פנחס וסרמן שליט"א – שנה לעלותו ארצה
מעת לעט
המשך כותרות
דורוהוי
שבת השנתית - ליהדות רומניה - תזכורת
מדור לדור(הוי)
המשך כותרות

לחץ כאן להזמנת הספר


  לחץ להגדלה  אלבום התמונות


הרב פנחס אליהו בן הרב משולם זוסיא יהודה למשפחת וסרמן
נפטר ביום ט"ז בטבת תשנ"ז-26/02/1997,
בעיר הקודש ירושלים ונקבר בבית העלמין הר המנוחות,
חלקת תמיר,גבעת שאול.

לחץ להמשך

סקר העמותה
מה דעתך על קיום מצעד החיים ברומניה? 
תומך
לא תומך
חובה מוסרית כלפי קורבנות השואה ברומניה
מעביר מסר חשוב לעם הרומני
   
    תוצאות
מוגש באדיבות העמותה לקידום יהדות רומניה


 

ראשי | פרופיל | מטרות העמותה | חדשות | פרסם באתר | צור קשר