פרופיל מטרות העמותה חדשות צור קשר
מאמרים
חדשות
פרשת פנחס 05/07/2018
פרשת פנחס - הנני נותן לו את בריתי שלום

בפרשת השבוע מסופר על פנחס בן אלעזר בן אהרן הכהן שהרג נשיא בית-אב לשבט שמעון ואת אשתו המדינית, שהייתה בתו של אחד מחמשת מלכי מדין. לכאורה מתעוררת כאן תמיהה גדולה: כידוע, מתעבת תורתנו כל שפיכות דמים, באיזו צורה שהיא, והאזהרות על כך מרובות למכביר. והנה דווקא כאן בפרשתנו מסופר מעשה בפנחס הכהן הגדול, שהרג שתי נפשות, ומדובר עליו בהערצה גדולה, שקינא קנאת ה’ והשיב את חמתו מעל בני ישראל. ולא עוד, אלא במעשהו זה הוא גם זוכה לגמול מאת ה’ בהבטיחו לו: "הנני נותן לו את בריתי שלום". יש מי שאומר שפנחס זהו אליהו הנביא, וחז"ל אומרים: אין אליהו בא אלא לעשות שלום בעולם. והנה נתברך פנחס בסגולה נפלאה – להיות לאיש השלום, המביא שלום לעולם, והוא זוכה לתכונות סבו אהרן הכהן הגדול שהיה אוהב שלום ורודף שלום. לכל זה זכה דווקא בשל מעשה הקנאות שלו.
האם אין ניגוד מהותי בין קנאות לבין שלום? אך מכאן נראה שאין ניגוד ביניהם. יש שעה לכל מעשה, יש קונה עולמו אף במעשה קנאות הבא בשעה הנאותה והנכונה. כאן היה מקרה מיוחד במינו, הנקרא בספרותינו ההלכתית: "הוראת שעה", והרי היא בבחינת הכתוב "עת לעשות לה’ הפרו תורתך". שעה קשה הייתה לישראל באותו זמן, כליון גמור ח"ו היה צפוי לבית ישראל על ידי ריבוי נשואי תערובת וטמיעה מוחלטת בגויים. והרי היה צריך לעשות אז מעשה רב, כביר ועצום, כדי לעצור בעד המגיפה זו. ומי יעמוד בפרץ בשעה זו? הנה בא פנחס הכהן הגדול שמתוך אהבתו לעמו מסר נפשו עליו לבער את הרע כדי להציל בכך אלפים ורבבות מישראל, ובשעת הצלת אומה אין משגיחים בצו או באיסור. זוהי הפרת צו אחד כדי להציל ולקיים צווים הרבה, או כאמור, זוהי "עת לעשות" ואז "הפרו תורתך" שעת חירום. ואיש כזה ראוי היה לגמול בעד מסירות נפש כזו בשעה הנכונה, וגמול זה באמת ניתן לו מפי הגבורה: "הנני נותן לו את בריתי שלום". והוא, פנחס זכה לשמש בקנאותו מופת ודוגמה לכל בחירי האומה הבאים אחריו, שיש לפעמים צורך לקנא קנאת ה’ צבאות, ודווקא מצד איש השלום, מפני שהוא יודע לכוון את המעשה הנכון בשעה הנכונה. קנאותו זו אף שמשה צוואה לדורות. הרי גבורת החשמונאים, הרי לה’ הקנאים במלחמת רומא עד אחרון הגיבורים במלחמתנו.
זאת ועוד, במעשה זה מעורב לא אדם פשוט מישראל אלא נשיא שבט ישראל, ובתמונת מצב זה, קם לו פנחס בן אלעזר בן אהרן הכהן, ולעיני כל העם, ללא פחד, בהעזה עצומה, לעיני גדולי ישראל העומדים משתוממים נוכח מה שקורה, אינו מתחשב ב"מה יאמרו", בטוח בעצמו, הוא יודע את ההלכה על כל פרטיה, ובאחריות מלאה "ויקח רומח בידו, וידקור את שניהם". הרי זה מעשה בל יתואר המוכיח כושר מנהיגות יוצא מגדר הרגיל ונטילת אחריות של מנהיג אמיתי.

שבת שלום ומבורך

מכתב תודה וברכה על מצעד החיים ברומניה - 2018 29/06/2018
לכבוד
יו"ר צוות" מחוז ירושלים - הרב יוסף וסרמן

יוסי שלום,
זה עתה חזרנו , נכדי בן ה-13 ואני ממצעד החיים ברומניה, מפעל מבורך הנמשך כבר מספר שנים, אותו יזמת, תכננת, ניהלת ובצעת, והינך הרוח החיה בו.
ברצוני לסכם במספר מלים את התרשמותי החיובית מהמסע.
במסע השתתפו מעל 80 אנשים מ"צוות" ומ"אירגון המורים האל יסודיים". עצם הגיוס של קבוצה כה גדולה ולאו הומוגנית, הוא הישג בפני עצמו הראוי לציון.
היינו ביאשי, בוטושאן, סוצ’אבה ודורוחוי. בכל מקום התקיימו טכסי זיכרון מרשימים ובהם השתתפו ראש העיר בה ביקרנו, נשיא המחוז וראש הקהילה המקומית. כ"כ הצטרף מספר פעמים הקונסול הרומני בארה"ב, שגם מיועד להיות שגריר בישראל. בנוסף נערכה לנו קבלת פנים בבית העירייה בכל מקום בהשתתפות אותם בעלי תפקידים וכן נוספים, כמו למשל הפרופסור בבוטושאן שחקר את תולדות היהודים באיזור ותרומתם הרבה לפיתוחם ושגשוגם של העיר וסביבותיה. בדבריהם ובהשתתפותם ניכרו מאמצי המארחים לבטא את אהדתם לישראל, ואת הכרתם באחריות הרומנים בשואה של יהודי רומניה. כמובן ביקרנו וראינו את בתי הכנסת שנותרו ועל המאמץ לשמרם ולהתפלל בהם. כ"כ סיירנו בבתי העלמין היהודיים תוך קבלת הסבר וסקירה על תולדות המקום.
במיוחד היה מרשים מאד טכס הזיכרון ביאשי. בו השתתפו הדמויות שמניתי, וכן מספר גנרלים מצבא רומניה, שליוו בזוגות את מניחי הזרים. עלי לציין את שיתופם של רבים מאנשי הקבוצה בהנחת זרים ובהדלקת נרות בהתאם לקשר שהיה להם למקום.
לגיוון המסע והקלת המועקה שעלולה היתה להצטבר במסע כזה, הופיעו בפנינו להקות שירה, נגינה וריקוד של פולקלור רומני. גם בתי המלון היו ממש טובים עם תפריט עשיר ושירות אדיב וטוב.
לסיכום, ניכר שהושקעו במסע זה מאמצים רבים של חשיבה, תכנון, אירגון, תיאום ותיזמון האירועים השונים, הכנת המשתתפים והביצוע. כל אלה בשילוב הקשרים המצויינים שיצרת ושנוכחנו בהם, עם כל הדרגים המנויים לעיל, הביאו לתוצאה טובה ומבורכת שהסובלנות, מאור הפנים והרוגע שלך חיזקו אותה. גורם נוסף חשוב מאד שתרם להצלחת המסע, הם מדריכי האוטובוסים שבחרת לעמוד לימינך, צביה וטומי שהצטיידו בהרבה סבלנות, ידע אותו העבירו במינון מתאים, ורוח טובה וחברית אותה הישרו בין חברי הקבוצה. אשמח אם תמסור להם את הערכתי ותודתי.
מטבע הדברים צריך גם להפיק לקחים מכל פעילות, וודאי מורכבת מאד מסוג זה, אך הצלחתה נמדדת בהשגת מטרותיה, ואלה הושגו לעניות דעתי מעל ומעבר.
היתה זו חוויה מיוחדת, מעניינת, כואבת אך חשובה לשימור זכרון הנרצחים. אני תקווה שבשנים הבאות ירבו עמיתי צוות שייצאו למצעד החיים ברומניה, וגם דור שני ושלישי, וע"י כך יפיצו ויגבירו את תודעת הציבור בישראל לשואה של יהודי רומניה.
אני חותם בתודה ובברכת יישר כח במפעלך זה, ומאחל שתוכל להתמיד בו ואף להאדירו.
יהודה רווה

חג שבועות שמח 18/05/2018
פרשת תזריע מצורע 13/04/2018
המשך כותרות

פרשת השבוע "מטות-מסעי"
 
פרק הנצחה
שומר הגחלת
הרב שהיה מופקד על הגחלת היהודית
הרב פנחס וסרמן שליט"א – שנה לעלותו ארצה
מעת לעט
המשך כותרות
דורוהוי
שבת השנתית - ליהדות רומניה - תזכורת
מדור לדור(הוי)
המשך כותרות

לחץ כאן להזמנת הספר


  לחץ להגדלה  אלבום התמונות


הרב פנחס אליהו בן הרב משולם זוסיא יהודה למשפחת וסרמן
נפטר ביום ט"ז בטבת תשנ"ז-26/02/1997,
בעיר הקודש ירושלים ונקבר בבית העלמין הר המנוחות,
חלקת תמיר,גבעת שאול.

לחץ להמשך

סקר העמותה
מה דעתך על קיום מצעד החיים ברומניה? 
תומך
לא תומך
חובה מוסרית כלפי קורבנות השואה ברומניה
מעביר מסר חשוב לעם הרומני
   
    תוצאות
מוגש באדיבות העמותה לקידום יהדות רומניה


 

ראשי | פרופיל | מטרות העמותה | חדשות | פרסם באתר | צור קשר