פרופיל מטרות העמותה חדשות צור קשר
מאמרים
מדור לדור(הוי)

ששים ואחד שנים לאחר הפוגרום הנורא שנעשה ביהודי העיירה דורוהוי שברומניה, שציין את תחילתה של השואה האיומה במדינה זו, שב הרב יוסף וסרמן, רבם של יוצאי רומניה בישראל, בראש משלחת של מאה מכובדים מיוצאי רומניה לדורוהוי עיירת הולדתו, וסוגר כמה מעגלים.
לראשונה נקבע בהזדמנות זאת יום הפוגרום כיום זיכרון רשמי, ולראשונה, אחרי שעזב כנער לישראל,שב בנו של הרב פנחס וסרמן, ששימש בהקרבה רבה כרבה של דורוהוי והמחוז משך יובל שנים, לערש ילדותו, כשהוא נושא בתואר, ומשלים מרחוק מלאכת אביו זצ"ל. כמי שמשמש, במסגרת תפקידו כטוען רבני מוכר, כאיש הקשר בין מערכת בתי הדין בישראל ליהדות רומניה, תיקן הרב וסרמן בביקורו, את הפריצה שהייתה קיימת באישורי היהדות הקלים להשגה כמעט לכל דכפין ברומניה.
(מאת סופר "יום השישי" כ"ב תמוז תשס"א – 13/07/01)
זה שברומניה יורד גשם באלה הימים, אינו בגדר תופעה על-טבעית, זה קורה, ואפילו יותר מכך. גם העובדה שהגשם פסק לאחר כמה דקות, אינה יכולה להיחשב כאירוע נדיר. כך פועלים הדברים בכל העולם, וכך גם ברומניה....
אבל, הגשם יורד ללא הפוגה, במשך שעות ארוכות, ובדיוק כאשר מגיעה משלחת מכובדת בת 100 יהודים לבית העלמין בדורוהוי, נעצר המטר, ושמש יוצאת על הארץ, ומאפשרת עריכת כינוס-אזכרה מרגש,זו היא כבר סגירת מעגל ניסית, עד שגם גויי-הארצות ברומניה, ובהם בכירי השלטון, נאלצו להודות על-כורחם שיש אלוקים, גם ברומניה....
מעגל זה, על שום מה? כי בדיוק 61 שנה לפני, באותו יום ובאותה שעה, עצרו הגשמים הסוערים את אנשי-הפוגרום מלבצע טבח עוד יותר גדול ביהודים, ולאחר שהסתלקו מן המקום- יצאה השמש וזרחה על פני המקום.
המעשה שיסופר כאן, אינו ידוע לרוב- רובו של הציבור היהודי בארץ ובעולם, ובדיוק למטרה זו יצא הרב יוסף וסרמן בראש משלחת בת 100 המכובדים לרומניה,וחזר משם כשהוא עטור-הישגים בתחומים שונים.

בתוך בית העלמין
לך תעצור יהודי ברחוב, גם כזה שחווה את אימי- השואה על בשרו, ותשאל אותו, מה היה האירוע שפתח את השואה ברומניה, ותשמע הרצאה נרחבת בעניינה של העיירה יאסי או בוקרשט, וכל היתר. הרצח המזוויע שהיה בבית העלמין של דורוהוי- כן, זו אינה טעות; בתוך בית העלמין – לא יעלה על דל שפתותיו של איש.
והוא – הוא האירוע שבעקבותיו נסחפה רומניה כולה למסעות-הרצח והזוועה בשואת אירופה. לא מצאו להם משתפי-הפעולה עם המשטר הנאצי מקום לגבות בהם חובם מיהודי דורוהוי אלא בעת הלוויה ממלכתית שנערכה לחייל יהודי מטעם שלטונות רומניה, הלוויה שבה השתתפו רוב מניינה ובניינה של היהדות בדורוהוי.
חייל זה, ינקו סלומון שמו, נלחם עם צבא רומניה נגד הרוסים. כאשר נסוגו הרומנים, ניטש קרב עז בין צבאות שתי המדינות, ובמהלך קרב זה הציל סלומון בגופו את אחד הקצינים הרומנים הבכירים ממוות בטוח, כאשר קצין רוסי שבא מולו ביקש להורגו נפש.

הלוויה ממלכתית
לבסוף, נהרגו יחד הקצין הרומני הבכיר יחד עם ינקו סלומון על ידי משתפי הפעולה עם הנאצים, ולאות הוקרה על מסירות נפשו למען הקצין החליטו שלטונות רומניה לערוך הלוויה ממלכתית לחייל היהודי, אירוע שהוא-עצמו היה בבחינת תופעה חסרת תקדים, בשיאו של השלטון הקומוניסטי של הימים ההם.
השלטון אף התירו לערוך טקס אזכרה יהודי לחייל שנרצח, והתירו לכל הנכבדים היהודים להשתתף בהלוויה. ואלה, אכן הגיעו בהמוניהם מדורוהוי, שהיתה קהילה לשם ולתפארת, ומכל הסביבה. בתום ההלוויה, יצאה שיירת המכובדים היהודים מבית העלמין, ואז פגעה בהם אש תופת מן המארב. היו אלה חיילים ששיתפו פעולה עם הנאצים, שקפצו על האירוע בו התרכזו טובי העסקנים היהודיים כמוצאי שלל רב, וטבחו בהם, בכולם, ללא רחם.
80 איש נהרגו בו-במקום מכדורי המרצחים. בין ההרוגים היו זקן קשיש בגיל 80 שנה, ותינוק בן כמה חודשים שהיה בזרועות אביו.
הרב יוסף וסרמן, שנבחר לא מזמן לתפקיד הרב הראשי של קהילת יוצאי רומניה בישראל, שאביו-הרב פנחס וסרמן זצ"ל כיהן כרבה של דורוהוי במשך יובל שנים- מספר ל"יום השישי" שלאחר שרצחו את היהודים בתוך בית העלמין יצאו החיילים לרחובותיה של דורוהוי ועשו שמות ביהודיה. כל יהודי שפגשו ברחוב, אחת הייתה דינו למות. רק הגשם הסוער שהחל לרדת אז בדורוהוי, עצר את הפורעים, וגם זאת רק לאחר 24 שעות מתחילת הפוגרום הנורא. ומיד לאחר שנטשו את המקום, זרחה השמש שנית, והאירה את שלוליות הדם הענקיות שבוססו בסמטאותיה של דורוהוי.
איזו סגירת מעגל מדהימה יש יותר מזו שכאשר חזר הרב וסרמן באלה הימים לעיירת הולדתו, פגשו בו הגשם, מצד אחד, וקרני השמש מן הצד השני.....
מיודענו ששב מרומניה, הוא אחד האישים הבולטים בקרב יהודי רומניה בארץ ובעולם. הרב וסרמן כיהן עד לפני זמן-מה כרבו של חיל הצנחנים בצה"ל, ולאחר שיצא לגמלאות מן הצבא החליט שזו השעה המתאימה להחזיר עטרה ליושנה, לעיירתו דורוהוי, ולרומניה בכלל.
האירוע הראשון שארגן, ובכשרון רב, לאחר שנבחר לרבה הראשי של יהדות רומניה בישראל, לה קהילות רבות בכל רחבי הארץ, היה סיור ברומניה של כ-100 מכובדים מיוצאי רומניה בישראל, והעלאתו של הפוגרום בדורוהוי לסדר היום באירועי הזיכרון הרשמיים שייערכו מעתה, בקביעות, ברומניה.

העוול ההיסטורי
עוול גדול נעשה לה, לקהילת דורוהוי, בכך שאיש לא תבע "לזכור" את הפוגרום הנורא ההוא, למרות שהוא, ולא אחר, הייתה העילה לפרוץ השואה ברומניה כולה, לא יעלה על הדעת, אומר לנו הרב וסרמן, שהציבור יידע ממה שקרה ביאסי, בבוקרשט, והפוגרום שהתרחש בתוך בית העלמין של דורוהוי בהלווייתו של החייל היהודי, ירד לתהום הנשייה. בסיור המרתק והמקיף בראשותו של הרב יוסף וסרמן, השתתפו יו"ר התאחדות יוצאי רומניה בישראל, זאב שוורץ, וכן ההיסטוריון והחוקר הנודע זאב הרשקוביץ, ועשרות אנשי תורה, אקדמיה ומחקר, הנמנים כולם על יוצאי רומניה בישראל.
המשימה הראשונה שהעמיד הרב וסרמן הייתה החזרת הפוגרום למודעות הציבור, והנוער בפרט, ברומניה, ובכך נחל הצלחה חסרת תקדים. די היה בעצם העובדה שבאירוע-הזיכרון שנערך בבית הקברות של דורוהוי השתתפו מאות איש, ובהם נציגים בכירים של השלטון המקומי והארצי, ראשי ערים מכל הסביבה, כמו גם יועץ הנשיא לענייני דתות, ועוד. באירוע נאמרה תפילת יזכור שחוברה על ידי הרב וסרמן במיוחד לפוגרום זה, הודלקו נרות זיכרון, ובו-במקום הוחלט על עצרת –זיכרון שנתית, קבועה, שתעלה את שמם של ההרוגים הרבים שמצאו מותם בפוגרום.
מיד לאחר העצרת בבית העלמין התקבלה המשלחת מישראל על ידי ראש העיר דורוהוי בבית המלון המקומי, שבמהלכה הוקרן סרט שתיעד את טקס קריאת רחוב בירושלים על שמו של הרב פנחס וסרמן זצ"ל. טקס זה נערך לפני 3 חודשים בהשתתפות ראש העיר ירושלים והרבניים הראשים לישראל.

אתר תיירות
למחרת התארחו חברי המשלחת אצל הממונה על המחוז בוטושאן, איוון אניקולאסא, שלקח את הרב וסרמן ואת יו"ר התאחדות לסיור ברכבו האישי באתרים שונים, שבמרכזם בית העלמין היהודי בבוצ’אצ’א, שנהרס כולו, וכל מצבותיו כוסו על ידי שכבוד העפר והבוץ, לבד ממצבה אחת, זו של האדמו"ר רבי יוסף אהרן זצ"ל, ששופצה ושקברו ייהפך – לאור ההסכם בין הרב וסרמן והשלטונות-לאתר תיירות ולמוקד העלייה לרגל לקברי צדיקים באזור.
בבוקרשט הבירה, היו לחברי המשלחת שתי פגישות-עבודה חשובות. הראשונה, עם מזכיר המדינה, כריסטיאן דיאסקונסקו, ובה ניתן תוקף רשמי להחלטה על קיום עצרת הזיכרון בדורוהוי מדי שנה. כמו כן הוחלט להדק את הקשר בין גורמי היהדות ברומניה ובישראל, במיוחד לאור העובדה שב-7 השנים האחרונות אין רב ראשי ליהודי רומניה. בפגישה עם מזכיר המדינה, הוחלט להמשיך בדיונים עם ראש הממשלה הרומני בביקורו בישראל. הפגישה תיערך בשבוע הבא בעת שראש הממשלה יגיע לישראל וייפגש עם רה"מ אריאל שרון. בלוח הזמנים של הביקור נקבעה כבר אפוא פגישה עם ראשי המשלחת היהודית שביקרה ברומניה.
הפגישה החשובה ביותר הייתה עם ראשי קהילת יהדות רומניה, בראשה עומד פרופ’ קזאל, וחברי ההנהלה שלה. הנושא העיקרי שעמד על הפרק הוא אישורי היהדות הניתנים על ידי קהילת יהודי רומניה, והחתומים על ידי פרופ’ קזאל, והמועברים לידי בתי הדין בישראל.

ההישג
הרב וסרמן, שהוא גם טוען רבני בכיר ומונה לאחרונה על ידי מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהאן, לשמש כאיש הקשר בין הקהילה ברומניה ובין בתי הדין, בכל מה שקשור לכשרותם של אישורי היהדות המונפקים ליהודי רומניה העולים לישראל. מה שכלל אישור זה עד היום, למרבה האבסורד, היו 2 נתונים חסרי-בסיס: שהאיש משלם מסים לקהילה היהודית, ושאחד מבני המשפחה קבור בבית העלמין היהודי.
בפגישתו עם ראשי הקהילה סיכם הרב וסרמן שלאישורים אלה לא יהיה כל תוקף בענייני יהדות- לבד מהוצאת כרטיסי ויזה. סיכום זה הוא הישג חשוב ביותר, שכן עד היום "הסתמכו" בישראל על אישורי הקהילה.
מאידך, התאכזבו חברי המשלחת מהצהרתו של פרופ’ קזאל שלא יהיה יותר רב ראשי ליהודי רומניה.

אין שירותי דת
הרב וסרמן: אמרתי שדבר זה אינו מקובל והוא מוביל לאנרכיה כאשר אין אפשרות לקבל שירותי דת ואפילו תעודות כשרות על מסעדות יהודיות לא בנמצא, למרות שחלקן כשרות..... פגישה נוספת הייתה לחברי המשלחת עם דורל דוריאן, עורך העיתון היהודי ונציג הקהילה בפרלמנט הרומני. הרב וסרמן הביע בפני האיש את אי שביעות רצונו מביטול המינוי לרה הראשי ברומניה, ודוריאן הבטיח להעלות את הנושא בישיבה הקרובה של הנהלת הקהילה האמורה לבחור בוועד חדש, לאחר שרוב החברים הישנים.... הלכו לעולמם, ובחירות חדשות לא נערכו מזה למעלה מ-40 שנה.
לאחר סגירת-המעגל בבית העלמין, סגר הרב וסרמן מעגל נוסף, בכניסה לעיירת-הולדתו, דורוהוי, שם נערכה לו קבלת פנים נלהבת על ידי כל ראשי הקהילה, שחלקם עוד זכרו אותו, כאשר עזב את העיירה- בציווי הוריו- בגיל 15. ועלה במסגרת עלית הנוער לישראל.
הנער הצעיר הזה חזר לעיירה, כשהוא עטור בתואר המאוד-מכובד של רבה הראשי של קהילת יהודי רומניה בישראל. "את הכבוד הזה אני חב להוריי, שחזו ככל הנראה את הכל מראש", אומר הרב וסרמן, ומוחה דמעה מזווית-העין. 

ראשי | פרופיל | מטרות העמותה | חדשות | פרסם באתר | צור קשר