פרופיל מטרות העמותה חדשות צור קשר
מאמרים
ערב עיון על קהילת דורוהוי והסביבה

בראשית דברי ברצוני להתנצל בפני כל הנוכחים, על כך שנבצר ממני להשתתף בערב ספרותי זה, לכבודו של חברי שלמה דוד,בגלל השתתפותי בשעה זו בקונגרס התאחדות עולי רומניה, בתוקף תפקידי כרבה של ההתאחדות בישראל.
לכבוד
ד"ר אהרון קידר
יו"ר המרכז לחקר יהדות רומניה

ערב עיון על קהילת דורוהוי והסביבה – 19/11/2001

בראשית דברי ברצוני להתנצל בפני כל הנוכחים, על כך שנבצר ממני להשתתף בערב ספרותי זה, לכבודו של חברי שלמה דוד,בגלל השתתפותי בשעה זו בקונגרס התאחדות עולי רומניה, בתוקף תפקידי כרבה של ההתאחדות בישראל.
נא מסור זר ברכות, לחתן דנן, שבזכות הוצאת חמשת הספרים על קהילתנו,
תרם תרומה חשובה להנצחת קהילתנו בהיסטוריה של עם ישראל, וזכה לקיים מה שנאמר בתהילים פרק ע"ח: "לְמַעַן יֵדְעוּ דּוֹר אַחֲרוֹן בָּנִים יִוָּלְדוּ,יָקוּמוּ וְיִסְפְּרוּ לִבְנֵיהֶם".
זכות גדולה לי, להשמיע לציבור המכובד שהתכנס הערב כאן,על קהילת דורוהיו, משום שיש לי קשר אישי עם המקום. נולדתי בדורוהוי להורי הרה"ג פנחס אליהו וסרמן זצ"ל ,רבה של הקהילה ולאמי רבנית סימא ז"ל בתה של אדמו"ר מדורוהוי הרה"ג חנוך העניך פרנקל זצ"ל ובשנת 1969 בגיל 15 עליתי לא"י במסגרת עלית הנוער.
מורשת קהילת דורוהוי, איננה בשבילי חוויה של לימוד מתוך חומר כתוב, אלא דבר שאני נושא אותו איתי, מהחינוך היהודי והציוני שקיבלתי מבית אבא.
בשבת שעברה קראנו בפרשת תולדות(כה,יט), "וְאֵלֶּה תּוֹלָדוֹת יִצְחָק בֶּן אַבְרָהָם, אַבְרָהָם הוֹלִיד אֶת יִצְחָק" . פסוק זה מעורר את תמיהתם של פרשני התורה, ושואלים :לאחר שכבר נאמר כי יצחק הוא בן אברהם, לשם מה מוסיפה התורה ואומרת "אברהם הוליד אֶת יִצְחָק".
מִדְרָשׁ תנחומא (תּוֹלָדוֹת-ד’) מַסְבִּיר :"יִצְחַק נתעטר בְּאַבְרָהָם וְאַבְרָהָם נתעטר ביצחק", כלומר :התורה מבקשת לומר, כי יצחק היה מציג את עצמו כ"יצחק בן אברהם", מכיוון שהתפאר באברהם אביו,ואילו אברהם היה מתפאר בבנו יצחק- "אברהם הוליד את יצחק".
ברשותכם, גם אני מבקש ללכת בדרך אבותינו ולצטט מספר משפטים שנאמרו על ידי בביקור במשכן נשיאי ישראל בנוכחות אבי ומורי זצ"ל:
שאלו פעמים רבות, מדוע שרי ממשלות, רבניים ומנהגי יהדות העולם ביקרו בשנות 1960-1989 בעיר דורוהוי, למרות המרחק הגדול מעיר הבירה בוקרסט. התשובה לכך היא- שהקהילה בדורוהוי נחשבה ל"שמורת טבע יהודית", שניתן היה בה, להתרשם מאופיה היהודי המסורתי, על אף השלטון הקומוניסטי שהיה קיים אז.
בתולדות ימי היסטוריה של דורוהוי והסביבה תרשם תקופתו של אבי הרב זצ"ל, כתקופה מיוחדת במינה, בה הצליח להחדיר אמונה בלבבות, להאיר את האפלה, לתקן תקנות חשובות בכדי לשמור על הגחלת היהודית בגלות.
אי אפשר שלא להזכיר את המעשה המופלא של גבורת הנפש האדירה של הרב והרבנית ז"ל , בשולחם את ששת ילדיהם לא"י כדי להתחנך ולבנות בתים בארץ הקודש וזאת בשעה שגבולותיה של רומניה הקומוניסטית היו סגורים ומסוגרים ולמרות החשש שלא יזכו עוד לראות את ילדיהם.
הם העדיפו את ההיגיון הבריא של עתיד ילדיהם על פני רגשותיהם הגואים של אב ואם לילדיהם, ובמקביל במסירות נפש המשיכו הם להניג את הקהילה בדורוהוי והסביבה.
הרב וסרמן זצ"ל היה דמות נדירה בנוף הרבנות של הדור האחרון, שכיהן בתפקידו מפרוץ השואה והמשיך להרביץ תורה בדורוהוי, כאשר לקח תחת חסותו את כל התפקידים האפשרים בקהילה: רב, שוחט, מוהל, חזן, בעל קריאה ואפילו ארגן מקהלת ילדים מקומית וכל זאת תחת עיניו של המשטר הקומוניסטי עד שנת 1989 ,עם עלייתו ארצה.
בשנת 1992 קבל מפרופסור שאקי פרס שר הדתות, על מפעל חייו ותרומתו למען קהילת דורוהוי והסביבה שברומניה.
ב14/3/2001 במלאות ארבע שנים לפטירתו של אבי הרב וסרמן זצ"ל, החליטה עיריית ירושלים להנציח את זכרו בקריאת רחוב על שמו ועל שם קהילת דורוהוי בשכונת נווה-יעקב שבירושלים שבה התגורר.
קהילת דורוהוי היתה לאות ולמופת לקהילה בגלות.
יה"ר שקהילת יוצאי דורוהוי המפוזרת עתה ברחבי הארץ, תמשיך לשמור על הייחודיות המאפיינת אותה והמתבטאת במסורת יהודית עמוקה המושרשת בכל אחד ואחד,ובאהבת העם והארץ.
אני גאה להיות מנהיגה הרוחני של קהילה זו,ובכך ממשיך אני את דרכו של אבי זצ"ל.
ולידידי מר דוד שלמה קבל נא את הוקרתי והערכתי עבור פעולתך המבורכת בהתנדבות למען קהילתינו וברכתי לך להמשך פעילות זו עוד שנים רבות מתוך בריאות ושמחה.בברכת חברים
הרב יוסף וסרמן- טוען רבני
רב התאחדות עולי רומניה בישראל

 

ראשי | פרופיל | מטרות העמותה | חדשות | פרסם באתר | צור קשר